Ako vám pomáhame ochrániť váš počítač a zariadenia pred škodlivým softvérom

Niektorí útočníci môžu mať záujem o vaše informácie, napríklad o podrobnosti bankového účtu, doručené e-maily alebo o heslá, iní sa môžu snažiť o prevzatie kontroly nad vaším zariadením – nad počítačom, tabletom či telefónom.

Potom použijú vaše zariadenie na vyhľadanie iných zariadení, ktoré by mohli ovládať. Obvykle používajú na napadnutie webových stránok alebo prelomenie ich bezpečnostných systémov veľké množstvo počítačov.

Najčastejšou metódou získania kontroly nad vaším počítačom je inštalácia škodlivého softvéru, známeho aj ako malware. Pri ochrane svojho počítača pred škodlivým softvérom môžete pomôcť aj vy. Intenzívne však na tom pracuje aj spoločnosť Google. Stovky bezpečnostných odborníkov nepretržite pracujú na tom, aby zaistili bezpečnosť vašich údajov a zariadení.

Chránime vás pred škodlivým softvérom

Služba Google hľadá na webe stránky, ktoré najlepšie vyhovujú vašim dopytom – takisto však hľadá webové stránky, ktoré pravdepodobne môžu používateľom uškodiť alebo obsahujú škodlivý softvér. Každý deň identifikujeme a nahlásime viac ako 10 000 takýchto rizikových webových stránok a zobrazujeme upozornenia v súvislosti s až 14 miliónmi výsledkov Vyhľadávania Google a 300 000 stiahnutiami, ktoré používateľov informujú o tom, že v súvislosti s danými webovými stránkami alebo odkazom môže byť niečo podozrivé.

Rovnakú technológiu používame na kontrolu odoslaných správ v službe Gmail, ktoré by vám mohli uškodiť alebo by mohli obsahovať škodlivý softvér, a tiež na zobrazenie upozornení v prípadoch, keď z webových stránok sťahujete niečo, čo vyzerá napríklad ako tón zvonenia alebo dokument PDF, ale obsahuje skrytý kód, ktorý by mohol poškodiť váš počítač.

Inžinieri spoločnosti Google zabudovali do prehliadača Chrome ďalšie stupne ochrany, ktoré zabraňujú inštalácii škodlivého softvéru na vašom počítači v prípade, že prejdete na stránku so škodlivým softvérom, a minimalizujú dopad škodlivého softvéru na váš počítač.

Pomáhame vám s aktualizáciami

Jedným zo spôsobov, ktorým môžu útočníci získať prístup do počítača, je vyhľadávanie známych problémov so zabezpečením v starších verziách softvéru, ktorý používa vaše zariadenie. Vedia, že mnoho ľudí počítačový softvér a programy nie vždy aktualizuje na najnovšie verzie, ktoré majú najlepšie zabezpečenie. Spoločnosť Google o tom vie tiež, a preto sa prehliadač Chrome pri každom spustení automaticky aktualizuje na najnovšiu verziu. Získate tak aktualizované zabezpečenie a pritom nemusíte urobiť vôbec nič.

Prehliadač Chrome musí niekedy pracovať aj s iným softvérom – tzv. doplnkami, aby napríklad správne zobrazil obrázky alebo prehral video. Tieto doplnky môžu využiť aj útočníci a pomocou nich získať kontrolu nad vaším počítačom. Ak prehliadač Chrome rozpozná zastaraný doplnok s problémom so zabezpečením, zablokuje tento doplnok dovtedy, kým ho neaktualizujete na najnovšiu a najbezpečnejšiu verziu, a zobrazí vám správu, že treba doplnok aktualizovať.

Pomáhame vám so zabezpečením vášho mobilného zariadenia

Aby sa znížilo riziko poškodenia majú telefóny typu smartphone s Androidom od spoločnosti Google podobný typ zabezpečenia.

Systém Android tiež vyžaduje, aby bolo pri každej aplikácii v Obchode Google Play uvedené, k akým informáciám vo vašom zariadení bude táto aplikácia pristupovať a aké informácie bude zhromažďovať, aby ste sa mohli rozhodnúť, či budete tejto aplikácii dôverovať. Službu Google Play tiež automaticky skenujeme, aby sme mohli škodlivé aplikácie zablokovať a odstrániť. V niektorých telefónoch s Androidom navyše služba na overenie aplikácií kontroluje potenciálne škodlivé aplikácie bez ohľadu na to, odkiaľ ich inštalujete. Táto bezplatná služba vám teda poskytuje ďalšiu úroveň zabezpečenia v prípade, že inštalujete aplikácie z neznámych zdrojov, ako je napríklad web alebo obchod s aplikáciami tretej strany.