Ladies Learning Code (Dámy sa učia kódovať)

Fotka od LadiesLearningCode, organizácie zúčastňujúcej sa na programe Google pre neziskové organizácie

Ladies Learning Code (Dámy sa učia kódovať)

Poslanie

Organizácia Ladies Learning Code sa snaží vytvoriť pre každého človeka pohodlné prostredie na získanie technických vedomostí spoločenským spôsobom výuky, ktorá je založená na spolupráci a vhodná aj pre začiatočníkov. Má odnože po celej Kanade a darí sa jej s programami pre mládež s názvom Girls Learning Code (Dievčatá sa učia kódovať) a Kids Learning Code (Deti sa učia kódovať). Tiež trvalo poskytuje priestory pre workshopy v Toronte.

Čo chceli robiť

Táto organizácia pôsobí v 18 mestách v Kanade, má šesť zamestnancov, ktorí pracujú na plný úväzok, a svoju činnosť zakladajú na princípe, že technológia umožňuje každému človeku stať sa kreatívnym. Táto skupina od svojho založenia v roku 2011 prilákala viac ako 8 000 dospelých a 1 000 detí na viac ako 270 udalostí, medzi ktoré patria napríklad kurzy Intro to HTML & CSS (Úvod do jazyka HTML a CSS), Intro to Photoshop & Illustrator (Úvod do používania programov Pohotoshop a Illustrator) a Mother–Daughter HTML & CSS HackDay (Deň pre matky a dcéry zameraný na používanie jazykov HTML a CSS).

„Neexistuje dôvod, prečo by muži a ženy, prípadne chlapci a dievčatá, nemali byť podporovaní v tejto oblasti,“ tvrdí Melissa Crnic, jedna z riaditeliek skupiny. „Zistili sme, že naše spoločenské workshopy, ktoré sú osobné a založené na spolupráci, predstavujú prostredie, kde sa predovšetkým ženy cítia pohodlne a rady sa vzdelávajú.“ Skupina Ladies Learning Code síce sídli v hlavnom meste Ontária, ich decentralizovaný tím však chcel organizovať udalosti čo najviac rozšírené po celej krajine.

Ako to dokázali?

Bezplatné nástroje z programu Google pre neziskové organizácie umožňujú skupine Ladies Learning Code zameriavať sa na svoje poslanie a nie na infraštruktúru a administratívu. „Zdroje sú nedostatočné, takže možnosť spájať sa s naším tímom virtuálne prostredníctvom služby Google Apps pre neziskové organizácie je pre nás skutočne naozaj veľmi dôležitá,“ tvrdí riaditeľka Crnic.

„Peniaze, ktoré máme k dispozícii, sa preto dostanú oveľa ďalej, pretože ich môžeme použiť na programovanie a nie na e-mailové účty. Môžeme ich použiť na vytváranie skvelého obsahu, programovanie alebo si tak pomôcť s financovaním nášho pracovného priestoru.“ Skupina Ladies Learning Code tiež patrí medzi tie organizácie, ktoré získali službu Google Ad Grants, edíciu reklamného programu Google AdWords pre neziskové organizácie. Udelený grant používajú na inzerovanie vlastných udalostí a workshopov po celej Kanade.

Funguje to?

Vďaka programu Google pre neziskové organizácie má skupina Ladies Learning Code 60 účtov Gmail pre dobrovoľníkov a mentorov. „Všetci vedia, ako funguje Google,“ zhŕňa riaditeľka Crnic. „Je to naozaj bezproblémová služba so skvelým úložiskom a prístupom k informáciám. Naša činnosť sa zakladá aj na ďalších nástrojoch, zdieľame totiž dokumenty medzi jednotlivými odnožami našej organizácie pomocou Disku Google. Zdieľanie vedomostí je pre nás naozaj dôležité.“ Táto skupina tiež využíva službu Hangouts na uskutočňovanie stretnutí s dobrovoľníkmi po celej Kanade. Často tieto stretnutia zdieľajú s ostatnými ľuďmi v organizácii tak, že ich zverejnia ako videá YouTube.

Google Ad Grants umožňuje skupine inzerovať udalosti kdekoľvek v Kanade. „Je to niečo, čo sme predtým nemali k dispozícii a sme z toho naozaj nadšení,“ hovorí riaditeľka Crnic. „Naša prvá kampaň dopadla skvele, získali sme 550 000 zobrazení. Služba Google Ad Grants nám skutočne pomohla propagovať naše kampane a workshopy.“

Taktiež dodáva, že „Google pre neziskové organizácie nám umožňuje zamerať sa na naše ciele, teda na prilákanie väčšieho počtu žien a dievčat do oblasti technológií. Inak by to nebolo možné.“

Prečítajte si ďalšie informácie o týchto inšpirujúcich neziskových organizáciách a o tom, ako využívajú technológiu na podporu svojich cieľov