Základné pravidlá bezpečnosti pre rodinu

Zaneprázdnení rodičia: nižšie uvádzame stručné návrhy, ako zaistiť bezpečnosť svojej rodiny online.

  1. Porozprávajte sa s rodinou o online bezpečnosti. Jasne stanovte pravidlá a očakávania v súvislosti s používaním technológie vo vašej rodine, zdôraznite dôsledky jej nevhodného použitia. Najdôležitejšie však je, aby ste dosiahli, že vaše deti budú bez problémov vedieť požiadať o radu, keď budú robiť ťažké rozhodnutia. Vaša rodina tak pri objavovaní internetu získa pocit bezpečia, pretože bude vedieť, na koho sa obrátiť s otázkami – na vás.
  2. Používajte technológiu spoločne. Ide o skvelý spôsob, ako naučiť online bezpečnosť a poskytuje vám a vašej rodine príležitosti zamerať sa na témy týkajúce sa online bezpečnosti vtedy, keď sa vyskytnú.
  3. Diskutujte o online službách a stránkach. Rozprávajte sa so svojou rodinou o tom, aké druhy stránok navštevuje a čo je vhodné pre jej jednotlivých členov.
  4. Chráňte svoje heslá. Naučte svoju rodinu, ako na internete vytvárať bezpečné heslá. Upozornite členov svojej rodiny, aby heslá nikomu neposkytovali, prípadne ich poskytovali iba dôveryhodným dospelým, ako napríklad rodičom. Uistite sa, že si zvykli odhlasovať sa zo svojich online účtov vtedy, keď používajú verejné počítače v škole, kaviarni alebo knižnici.
  5. Používajte nastavenia ochrany údajov a ovládacie prvky zdieľania. Existuje mnoho stránok na zdieľanie myšlienok, fotiek, videí, aktualizácií stavu a ďalších položiek. Mnohé z týchto služieb ponúkajú nastavenia ochrany osobných údajov a ovládacie prvky umožňujúce určiť, kto si môže zobraziť váš obsah, a to ešte predtým, ako ho zverejníte. Porozprávajte sa s členmi svojej rodiny o tom, čo môžu a čo by nemali zdieľať verejne. Usmernite ich tak, aby rešpektovali súkromie ostatných zachovaním dôvernosti osobných podrobností o rodine a priateľoch a aby vo verejne zdieľanom obsahu neuvádzali mená druhých ľudí.
  6. Skontrolujte vekové obmedzenia. Mnoho online služieb vrátane služieb Google má vekové obmedzenia, ktoré určujú, kto môže využívať ich služby. Ak napríklad chcete používať účet Google, musíte spĺňať požiadavky na vek. Niektoré služby Google sú obmedzené len na používateľov, ktorí majú osemnásť rokov alebo sú starší. Skôr ako dieťaťu povolíte zaregistrovať si nový účet, skontrolujte zmluvné podmienky príslušných webových stránok a spolu s deťmi si ujasnite pravidlá o tom, ktoré stránky môžu navštevovať (ak doma takéto pravidlá používate).
  7. Naučte svoju rodinu komunikovať zodpovedne. Riaďte sa nepísaným pravidlom: pokiaľ by ste to niekomu nepovedali do očí, tak to ani nenapíšte do textovej správy, neposielajte to e-mailom, neuvádzajte to v čete ani to neuverejňujte ako komentár na niekoho stránke. Porozprávajte sa o tom, aké dôsledky na pocity ostatných ľudí má to, čo poviete online, a vytvorte pokyny pre rodinu definujúce vhodnú formu komunikácie.
  8. Porozprávajte sa s ďalšími dospelými. Začnite diskutovať s priateľmi, vzdialenou rodinou, učiteľmi, trénermi a poradcami. Ďalší rodičia a profesionáli, ktorí pracujú s deťmi, môžu byť skvelým zdrojom informácií a môžu vám pomôcť rozhodnúť sa, čo je vhodné pre vašu rodinu. Platí to obzvlášť v prípade, keď ide o oblasť technológie, ktorú nepoznáte.
  9. Chráňte svoj počítač a identitu. Používajte antivírusový program a pravidelne ho aktualizujte (ak nemáte Chromebook, ktorý antivírusový program nepotrebuje). Porozprávajte sa s rodinou o typoch osobných informácií, ktoré by sa nemali zverejňovať na internete, ako je napríklad číslo občianskeho preukazu, telefónne číslo alebo adresa bydliska. Naučte rodinných príslušníkov, aby neprijímali súbory ani neotvárali prílohy e-mailov od neznámych ľudí.
  10. Buďte vytrvalí. Zaistenie bezpečnosti nie je jednorazová udalosť. Technológia sa vyvíja rovnako ako potreby vašej rodiny. Zabezpečte, aby ste o týchto záležitostiach komunikovali aj naďalej. Znovu stanovte základné pravidlá v rodine, zistite, ako jednotliví členovia rodiny pokročili a vyhraďte si chvíľku času, kedy sa budete pravidelne zhovárať.

Bezpečnostné nástroje

Objavte päť najlepších bezpečnostných funkcií Google určených na zaistenie bezpečnosti vašej rodiny na internete.

Google Play

Použitie rodičovskej kontroly na filtrovanie aplikácií podľa hodnotenia obsahu

Pomocou rodičovskej kontroly môžete obmedziť obsah, ktorý je možné stiahnuť alebo zakúpiť v službe Google Play. Pomôže vám to nájsť vhodný obsah pre vás a vašu rodinu.

Viac informácií

Otvorte aplikáciu Obchod Play na svojom zariadení.

V ľavom hornom rohu klepnite na ikonu ponuky.

Klepnite na položku Nastavenia.

Klepnite na možnosť Rodičovská kontrola.

Zapnite Rodičovskú kontrolu.

Vytvorte kód PIN.

Klepnite na položku Aplikácie a hry.

Vyberte úroveň zrelosti.

YouTube

Nastavenie filtrovania nevhodného obsahu

Ak uprednostňujete, aby sa vám pri prehliadaní služby YouTube nezobrazoval obsah vhodný pre dospelých alebo obsah obmedzený na určitú vekovú kategóriu, posuňte zobrazenie do spodnej časti ľubovoľnej stránky YouTube a zapnite Bezpečný režim. Ten umožňuje odfiltrovať potenciálne nežiaduci obsah z vyhľadávania a zo súvisiacich videí, zoznamov skladieb, relácií a filmov.

Viac informácií

Posuňte zobrazenie do spodnej časti ľubovoľnej stránky YouTube a v sekcii Bezpečnosť kliknite na rozbaľovaciu ponuku.

Vyberte možnosť Zapnutý alebo Vypnutý, čím Bezpečný režim zapnete alebo vypnete.

Ak chcete toto nastavenie uzamknúť, prihláste sa do svojho účtu Google.

Po prihlásení sa vám zobrazí možnosť na uzamknutie tohto nastavenia.

Chrome

Ako ovládať, ktorý obsah si môže vaša rodina zobraziť na internete

Ak chcete ovládať, ktoré weby môže vaša rodina navštevovať na internete, nastavte v prehliadači Google Chrome kontrolovaných používateľov. Funkcia kontrolovaných používateľov vám umožní zobraziť, ktoré stránky používatelia navštívili, a zablokovať weby, ktoré sa im nemajú zobrazovať.

Viac informácií

Ak chcete na svojom Chromebooku nastaviť Kontrolovaného používateľa, začnite na hlavnej prihlasovacej obrazovke a kliknite na možnosť Pridať používateľa.

Na pravej strane obrazovky vyberte možnosť Vytvoriť kontrolovaného používateľa.

Kliknite na možnosť Vytvoriť kontrolovaného používateľa.

Prihláste sa do účtu, z ktorého chcete spravovať kontrolovaného používateľa a kliknite na možnosť Ďalej.

Vyberte používateľské meno, heslo a obrázok pre kontrolovaného používateľa. Kliknite na tlačidlo Ďalej.

Android

Obmedzenie prístupu iba k overeným aplikáciám a hrám

Chcete zdieľať svoj tablet, ale nie všetky informácie v ňom? Na tabletoch s Androidom verzie 4.3 alebo vyššej môžete vytvoriť obmedzené profily, ktoré obmedzujú prístup ostatných používateľov k funkciám a obsahu v tablete.

Viac informácií

Ak ste vlastníkom tabletu, dotknite sa položky Nastavenia → Používatelia → Pridať používateľa alebo profil.

Klepnite na možnosť Obmedzený profil → Nový profil a zadajte názov profilu.

Pomocou prepínačov vypínania alebo zapínania a nastavení môžete spravovať prístup k funkciám, nastaveniam a aplikáciám.

Stlačte tlačidlo napájania a vráťte sa tak na uzamknutú obrazovku. Potom sa dotknite ikony nového profilu.

Keď je všetko nastavené, plocha je prázdna. Dotknite sa ikony Všetky aplikácie a začnite používať nový profil.

Zobraziť ďalšie bezpečnostné nástroje