Bezpečnosť nákupov na internete

Čím ďalej tým viac nákupov prebieha na internete. Google pomáha spotrebiteľom nachádzať produkty rôznymi spôsobmi. Hoci neovládame obsah na webe, snažíme sa spotrebiteľom pomôcť nakupovať na internete bezpečne. Drvivá väčšina nákupov na internete prebehne bez akýchkoľvek problémov, ale v niektorých prípadoch sú prítomné riziká. Preto sme vytvorili túto stránku s užitočnými tipmi a nástrojmi, ktoré môžete využiť pri nakupovaní na internete.

Tipy pre vyššiu bezpečnosť

 • Ak je niečo príliš dobré na to, aby to bolo pravdivé…: zvyčajne to ani pravdivé nie je. Porovnajte cenu, ktorú ste našli, s podobným tovarom predávaným inde. Ak je cena výrazne odlišná, postupujte opatrne. Preskúmajte predajcu a opýtajte sa na stav predávanej položky. Keď webové stránky ponúkajú výrazne zlacnené produkty, obsahujú zlú gramatiku a pravopis a používajú obrázky z oficiálnych stránok vlastníka značky v nízkej kvalite, môžu predávať falšovaný tovar. Zachovajte opatrnosť. Niektoré stránky, ktoré predávajú falšovaný tovar, napodobňujú web vlastníka značky podobným vzhľadom, použitím podobných obrázkov alebo použitím názvu domény so začleneným názvom značky.

 • Preskúmajte neznámych predajcov: Ak ste u určitého obchodníka ešte nenakupovali, skontrolujte, či je legitímny. Preštudujte si napríklad viac o jeho podnikateľskej minulosti a vyhľadajte na webe recenzie od ostatných kupujúcich, ktorí majú s týmto predajcom skúsenosti. Legitímni obchodníci by vám mali poskytnúť kontaktné informácie, ktoré môžete použiť v prípade akýchkoľvek otázok alebo problémov týkajúcich sa vašej transakcie. Tieto údaje môžu zahrnovať fyzickú adresu, kontaktné telefónne číslo alebo e-mailovú adresu. Mnoho webových stránok predávajúcich falšovaný tovar bude mať oficiálne znejúce webové adresy, ktoré môžu zahrnovať výrazy ako [značka]vypredaj.com alebo oficalnyobchod[značka].com. Jedným zo spôsobov, ako odhaliť vlastníka domény, je skontrolovať jej záznam v službe WhoIs.

 • Použite spôsob platby s ochranou kupujúceho: V mnohých prípadoch spoločnosti vydávajúce kreditné karty obmedzujú vašu zodpovednosť za nákupy na internete v prípade podvodu. Niektoré internetové platobné systémy nezdieľajú s predajcami celé číslo vašej kreditnej karty, čím vám poskytujú ďalšiu ochranu.

 • Prečítajte si drobné písmo: Pred nákupom si prečítajte všetky pravidlá predajcu týkajúce sa dodania, záručných podmienok a vrátenia tovaru. Niektoré obchody ponúkajú vrátenie celej platby, zatiaľ čo ostatné strhávajú poplatok za vrátenie tovaru a poskytujú iba kredit, ktorý sa dá využiť jedine v danom obchode.

 • Uschovajte si záznam o transakcii: Digitálna alebo papierová kópia veľkých transakcií vám môže pomôcť v prípade, ak potrebujete vrátiť tovar alebo ak chcete vzniesť námietku voči neoprávneným poplatkom strhnutým z vášho účtu.

 • Vyhnite sa napadnutým stránkam a dávajte pozor na panel s adresou prehliadača. Ak kliknete na odkaz a dôjde k okamžitému presmerovaniu, príslušné stránky mohli byť napadnuté a môžu obsahovať malvér. Malvér, ako sú vírusy, červy a trójske kone, môže v tichosti inštalovať nechcený softvér do vášho počítača. Niektoré napadnuté weby vás automaticky nepresmerujú na inú stránku, ale môžu obsahovať nepodstatný alebo spamový obsah. Jedným zo spôsobov, ako zachovať ostražitosť, je kontrolovať panel s adresou, či ste po kliknutí na odkaz prešli presne na požadovanú stránku.

 • Zadávajte citlivé webové adresy do panela s adresou prehliadača: Neprechádzajte na citlivé účty kliknutím na odkaz alebo skopírovaním a prilepením ich adresy. Namiesto toho zadajte webovú adresu ručne. Uistite sa však, že zadávate správnu adresu, pretože niektoré stránky so skomoleným názvom vyzerajú úplne rovnako ako skutočné stránky, ale sú vytvorené s cieľom ukradnúť vaše informácie o účte.

 • Nezadávajte osobné informácie na podozrivých stránkach. Ak určité stránky požadujú osobné informácie vo väčšom rozsahu, ako je potrebné na nákup produktu alebo služby (napríklad informácie o bankovom účte, odpovede na bezpečnostné otázky alebo heslá), zachovajte opatrnosť, pretože tieto typy dopytov môžu znamenať pokus o phishing. Niektoré stránky môžu byť vernou kópiou oficiálneho webu, vrátane log a textu, ale bývajú vytvorené podvodníkmi na jediný účel, ktorým je získanie vašich osobných informácií. Nižšie nájdete niekoľko tipov, ako sa vyhnúť phishingovým stránkam a ako ich nahlásiť.

 • Uistite sa, že používate silné heslá: Nepoužívajte rovnaké heslo pre viaceré účty a pravidelne heslá meňte, hlavne ak máte podozrenie, že váš účet môže byť ohrozený. Prečítajte si ďalšie tipy, ako si zvoliť inteligentné heslo.

 • Posielajte informácie iba cez zabezpečené pripojenie: Pri posielaní akýchkoľvek citlivých informácií, ako sú čísla kreditných kariet alebo bankových účtov, skontrolujte, či je v paneli s adresou uvedený protokol https:// (a ikona zámky, ak používate Google Chrome alebo Internet Explorer). Keď pristupujete k finančným účtom, skontrolujte, či majú webové stránky certifikát s rozšíreným overením (Extended Validation Certificate) – webová adresa alebo názov webových stránok by sa mali na paneli s webovou adresou mnohých moderných prehliadačov zobraziť zelenou farbou, čo znamená, že organizácia, ktorá prevádzkuje dané stránky, bola overená.

 • Neuskutočňujte finančné transakcie na verejných počítačoch: Neprihlasujte sa do účtov, ktoré obsahujú citlivé finančné informácie (napríklad bankové účty alebo účty kreditných kariet či obchodné webové stránky) na verejných alebo zdieľaných počítačoch. Ak pristúpite k takýmto informáciám na verejnom alebo zdieľanom počítači, nezabudnite sa po dokončení úplne odhlásiť a zavrieť okno prehliadača.

 • Uistite sa, že ste dostali to, za čo ste zaplatili: Po prijatí položky si ju rýchlo prezrite a skontrolujte, či je všetko v poriadku. Čím skôr sa začnete zaoberať prípadným podvodom, tým vyššiu šancu budete mať na jeho úspešné vyriešenie.

Kde môžete získať ďalšiu pomoc?

Existuje niekoľko organizácií, ktoré pomáhajú spotrebiteľom nahlasovať a riešiť sťažnosti:

Organizácie The Better Business Bureau a National Consumers League ponúkajú informácie na webových adresách http://www.bbb.org/pittsburgh/migration/bbb-news-releases/2012/12/counteract-counterfeiting-and-shoddy-knock-offs-on-the-internet/ a www.fraud.org.

Sťažnosti týkajúce sa klamlivých alebo nečestných obchodných praktík spracováva úrad Federal Trade Commission (FTC). Ak chcete podať sťažnosť, navštívte webovú adresu http://www.ftc.gov/ftc/contact.shtm.

Ak sa vaša sťažnosť týka spoločnosti v inej krajine, možno ju budete môcť nahlásiť na webovej adrese http://www.econsumer.gov/.

V Európskej únii pomáha spotrebiteľom nájsť riešenia na problémy s cezhraničnými nákupmi sieť európskych spotrebiteľských centier na webovej adrese http://ec.europa.eu/consumers/ecc/index_en.htm.

Bezpečnostné nástroje

Objavte päť najlepších bezpečnostných funkcií Google určených na zaistenie bezpečnosti vašej rodiny na internete.

Účty Google

Zvýšenie zabezpečenia účtu Google

Do svojho účtu Google môžete pridať ďalšiu vrstvu zabezpečenia povolením verifikácie v dvoch krokoch. Ak máte túto funkciu zapnutú, služba Google vám pošle na mobilný telefón prístupový kód v prípade, že sa niekto pokúsi prihlásiť do vášho účtu na neznámom počítači. To znamená, že potenciálny útočník sa nebude môcť prihlásiť do vášho účtu ani v prípade, že ukradne alebo uhádne vaše heslo, pretože nebude mať váš telefón. Teraz sa môžete chrániť niečím, čo viete (heslom), aj niečím, čo vlastníte (telefón).

Viac informácií

Kliknutím na meno alebo obrázok v pravom rohu prejdite do nastavení a potom kliknite na položku Účet.

V hornej časti kliknite na položku Zabezpečenie. V poli Heslo kliknite na položku Nastavenie vedľa textu Verifikácia v dvoch krokoch.

Následne sa zobrazia podrobné pokyny, ktoré vás prevedú procesom nastavenia.

Potom sa vrátite späť do nastavení verifikácie v dvoch krokoch. Skontrolujte nastavenia a pridajte záložné telefónne čísla.

Hotovo. Keď sa nabudúce prihlásite, dostanete správu SMS s verifikačným kódom.

Chrome

Prehliadanie webu v súkromí

Ak chcete prehliadať web v súkromí, môžete v prehliadači Chrome na svojom počítači, tablete alebo telefóne použiť režim inkognito. V režime inkognito sa otvorené stránky či stiahnuté súbory nezaznamenávajú do histórie prehliadania ani histórie sťahovania v prehliadači Chrome.

Viac informácií

Kliknite na paneli s nástrojmi prehliadača na Ponuku Chrome → kliknite na možnosť Nové okno inkognito.

Otvorí sa nové okno s ikonou inkognito v rohu. Ukončíte ho tak, že okno jednoducho zavriete.

Účty Google

Nastavenie účtu Google podľa vlastných potrieb

Na stránke nastavení účtu Google sú zobrazené služby a informácie, ktoré sú priradené k vášmu účtu Google. Môžete tu tiež zmeniť nastavenia zabezpečenia a ochrany osobných údajov.

Viac informácií

Kliknutím na meno alebo obrázok v pravom rohu prejdite do nastavení a potom kliknite na položku Účet.

Účty Google

Posielanie upozornení o výskyte vášho mena na webe

Sekcia Ja na webe vám pomôže zistiť, aké informácie sa ľuďom zobrazia, keď vás budú vyhľadávať na stránkach Google, a tiež vám pomôže tieto informácie spravovať. Môžete tu nastaviť službu Google Alerts a monitorovať, či sa o vás v online prostredí zobrazujú nejaké informácie. Sekcia vám tiež bude automaticky navrhovať hľadané výrazy, ktoré by ste mohli chcieť sledovať.

Viac informácií

Prihláste sa do účtu Google a prejdite do sekcie Ja na webe.

Kliknite na možnosť Spravovať webové upozornenia a potom kliknutím na červené tlačidlo vytvorte upozornenie.

V textovom poli sa zobrazí vaše meno. Kliknutím na textové pole si môžete zobraziť viac navrhovaných upozornení.

Ak chcete pridať upozornenie, kliknite na možnosť Pridať. Ak chcete upozornenie upraviť, kliknite na ikonu ceruzky. Ak ho chcete odstrániť, kliknite na ikonu koša.

V rozbaľovacom zozname Ako často vyberte frekvenciu upozornení.

Účty Google

Správa údajov uložených v účte Google

Služba Google Dashboard zobrazuje, čo máte uložené vo svojom účte Google a poskytuje prehľad o vašej nedávnej aktivite účtu. Z jedného centrálneho miesta si môžete poľahky zobraziť údaje a aktivitu či pristupovať k nastaveniam služieb, ako sú napríklad Blogger, Kalendár, Dokumenty, Google+ a ďalšie.

Viac informácií

Navštívte službu Dashboard, kde si môžete zobraziť súhrn údajov súvisiacich s vaším účtom Google a spravovať svoje osobné nastavenia.

Na tomto mieste si môžete zobraziť údaje uložené v účte Google a spravovať ich.

Zobraziť ďalšie bezpečnostné nástroje