Používanie zabezpečených sietí

Keď pri pripájaní k internetu používate sieť, ktorú nepoznáte alebo ktorej nedôverujete (napríklad bezplatnú sieť Wi-Fi alebo sieť v miestnej kaviarni), buďte obzvlášť opatrní. Poskytovateľ služieb môže monitorovať všetku aktivitu na svojej sieti, čo môže zahŕňať aj monitorovanie vašich osobných informácií.

Pokiaľ však používate službu, ktorá zašifruje vaše pripojenie k webovej službe, bude špehovanie vašej aktivity pre ostatných omnoho zložitejšie. V predvolenom nastavení šifrujeme spojenie služby Gmail medzi vaším počítačom a službou Google – pomáha to chrániť vašu aktivitu v službách Google pred prípadným špehovaním. Túto ochranu známu ako šifrovanie SSL na celú reláciu poskytujeme v predvolenom nastavení aj na Disku Google a v mnohých ďalších službách.

Pri surfovaní na webe si všímajte signály o pripojení k webovým stránkam

Najprv sa v prehliadači pozrite na panel s adresou a skontrolujte, či adresa URL vyzerá reálne. Taktiež by ste sa mali uistiť, že webová adresa začína reťazcom https:// – znamená to, že pripojenie na webové stránky je šifrované a lepšie tak odoláva pokusom o sledovanie či svojvoľnú manipuláciu. Niektoré prehliadače zobrazujú na paneli s adresou vedľa reťazca https:// aj ikonu zámky. Touto formou zreteľne označujú, že je pripojenie šifrované a tým pádom je bezpečnejšie.

Pokiaľ sa pripájate prostredníctvom verejnej siete Wi-Fi a vaše pripojenie nie je šifrované, ktokoľvek v blízkom okolí môže monitorovať tok informácií medzi vaším počítačom a hotspotom Wi-Fi. Cez verejné siete by ste nemali uskutočňovať dôležité aktivity, ako sú napríklad operácie v internetovom bankovníctve či nákupy.

Ak sieť Wi-Fi používate doma, mali by ste si z dôvodu lepšieho zabezpečenia smerovača nastaviť heslo. Postupujte podľa pokynov poskytovateľa internetových služieb alebo výrobcu smerovača a namiesto predvoleného hesla smerovača, ktoré útočníci poznajú, si nastavte vlastné. Ak sa útočníci dostanú do vášho smerovača, môžu meniť nastavenia a sledovať vašu online aktivitu.

V neposlednom rade by ste si mali zabezpečiť aj domácu sieť Wi-Fi, aby ju pre zvýšený stupeň zabezpečenia nemohli používať ostatní. Nastavte si heslo na ochranu siete Wi-Fi, ktoré by malo, tak ako v prípade ostatných hesiel, spĺňať určité parametre. Vyberte dostatočne dlhé heslo, ktoré je jedinečnou kombináciou čísiel, písmen a symbolov, aby ho nebolo možné ľahko uhádnuť. Pri konfigurácii siete si vyberte nastavenie WPA2. Dosiahnete tým vyšší stupeň ochrany.

Bezpečnostné nástroje

Objavte päť najlepších bezpečnostných funkcií Google určených na zaistenie bezpečnosti vašej rodiny na internete.

Účty Google

Zvýšenie zabezpečenia účtu Google

Do svojho účtu Google môžete pridať ďalšiu vrstvu zabezpečenia povolením verifikácie v dvoch krokoch. Ak máte túto funkciu zapnutú, služba Google vám pošle na mobilný telefón prístupový kód v prípade, že sa niekto pokúsi prihlásiť do vášho účtu na neznámom počítači. To znamená, že potenciálny útočník sa nebude môcť prihlásiť do vášho účtu ani v prípade, že ukradne alebo uhádne vaše heslo, pretože nebude mať váš telefón. Teraz sa môžete chrániť niečím, čo viete (heslom), aj niečím, čo vlastníte (telefón).

Viac informácií

Kliknutím na meno alebo obrázok v pravom rohu prejdite do nastavení a potom kliknite na položku Účet.

V hornej časti kliknite na položku Zabezpečenie. V poli Heslo kliknite na položku Nastavenie vedľa textu Verifikácia v dvoch krokoch.

Následne sa zobrazia podrobné pokyny, ktoré vás prevedú procesom nastavenia.

Potom sa vrátite späť do nastavení verifikácie v dvoch krokoch. Skontrolujte nastavenia a pridajte záložné telefónne čísla.

Hotovo. Keď sa nabudúce prihlásite, dostanete správu SMS s verifikačným kódom.

Chrome

Prehliadanie webu v súkromí

Ak chcete prehliadať web v súkromí, môžete v prehliadači Chrome na svojom počítači, tablete alebo telefóne použiť režim inkognito. V režime inkognito sa otvorené stránky či stiahnuté súbory nezaznamenávajú do histórie prehliadania ani histórie sťahovania v prehliadači Chrome.

Viac informácií

Kliknite na paneli s nástrojmi prehliadača na Ponuku Chrome → kliknite na možnosť Nové okno inkognito.

Otvorí sa nové okno s ikonou inkognito v rohu. Ukončíte ho tak, že okno jednoducho zavriete.

Účty Google

Nastavenie účtu Google podľa vlastných potrieb

Na stránke nastavení účtu Google sú zobrazené služby a informácie, ktoré sú priradené k vášmu účtu Google. Môžete tu tiež zmeniť nastavenia zabezpečenia a ochrany osobných údajov.

Viac informácií

Kliknutím na meno alebo obrázok v pravom rohu prejdite do nastavení a potom kliknite na položku Účet.

Účty Google

Posielanie upozornení o výskyte vášho mena na webe

Sekcia Ja na webe vám pomôže zistiť, aké informácie sa ľuďom zobrazia, keď vás budú vyhľadávať na stránkach Google, a tiež vám pomôže tieto informácie spravovať. Môžete tu nastaviť službu Google Alerts a monitorovať, či sa o vás v online prostredí zobrazujú nejaké informácie. Sekcia vám tiež bude automaticky navrhovať hľadané výrazy, ktoré by ste mohli chcieť sledovať.

Viac informácií

Prihláste sa do účtu Google a prejdite do sekcie Ja na webe.

Kliknite na možnosť Spravovať webové upozornenia a potom kliknutím na červené tlačidlo vytvorte upozornenie.

V textovom poli sa zobrazí vaše meno. Kliknutím na textové pole si môžete zobraziť viac navrhovaných upozornení.

Ak chcete pridať upozornenie, kliknite na možnosť Pridať. Ak chcete upozornenie upraviť, kliknite na ikonu ceruzky. Ak ho chcete odstrániť, kliknite na ikonu koša.

V rozbaľovacom zozname Ako často vyberte frekvenciu upozornení.

Účty Google

Správa údajov uložených v účte Google

Služba Google Dashboard zobrazuje, čo máte uložené vo svojom účte Google a poskytuje prehľad o vašej nedávnej aktivite účtu. Z jedného centrálneho miesta si môžete poľahky zobraziť údaje a aktivitu či pristupovať k nastaveniam služieb, ako sú napríklad Blogger, Kalendár, Dokumenty, Google+ a ďalšie.

Viac informácií

Navštívte službu Dashboard, kde si môžete zobraziť súhrn údajov súvisiacich s vaším účtom Google a spravovať svoje osobné nastavenia.

Na tomto mieste si môžete zobraziť údaje uložené v účte Google a spravovať ich.

Zobraziť ďalšie bezpečnostné nástroje