Zabráňte krádeži identity

Podobne ako zlodeji a lupiči, aj internetoví podvodníci poznajú množstvo spôsobov, ako ukradnúť osobné informácie a peniaze. Zlodejovi by ste kľúče od bytu nikdy nepožičali. Rovnako by ste sa mali postarať aj o svoju ochranu pred podvodmi a krádežou identity online. Oboznámte sa s bežnými trikmi útočníkov, aby ste sa mohli lepšie chrániť pred internetovými podvodmi a krádežou identity. Nižšie nájdete niekoľko základných tipov.

Ak objavíte podozrivý e-mail, okamžitú správu alebo webové stránky so žiadosťou o poskytnutie osobných alebo finančných informácií, nikdy neodpovedajte

Buďte obozretní, ak narazíte na akékoľvek správy či webové stránky, ktoré požadujú vaše osobné informácie, alebo na správy odkazujúce na neznáme webové stránky, ktoré požadujú ktorékoľvek z týchto informácií:

  • Používateľské mená
  • Heslá
  • Rodné čísla
  • Čísla bankových účtov
  • Kódy PIN
  • Celé čísla kreditných kariet
  • Meno vašej matky za slobodna
  • Váš dátum narodenia

Nevypĺňajte žiadne formuláre ani prihlasovacie obrazovky, na ktoré tieto správy odkazujú. Ak vás niekto podozrivý požiada o vyplnenie formulára s osobnými informáciami, nenechajte sa nalákať. Keď začnete do takéhoto formulára zadávať údaje, vaše informácie sa môžu odosielať podvodníkom pokúšajúcim sa o krádež identity aj v prípade, ak nestlačíte tlačidlo odoslať.

Ak dostanete správu od niekoho, koho poznáte, ale nezdá sa vám, že ju dotyčná osoba napísala, mohlo sa stať, že účet vášho známeho bol napadnutý počítačovým podvodníkom a ten sa od vás pokúša vylákať nejaké peniaze alebo informácie. Preto buďte opatrní a zvážte, ako odpoviete. Jednou z bežných taktík je naliehavá žiadosť o zaslanie peňazí, v ktorej je uvedené, že dotyčný uviazol v cudzej krajine, okradli ho o peniaze aj telefón, takže sa mu ani nedá dovolať. Správa vás tiež môže vyzývať, aby ste klikli na odkaz a pozreli sa na obrázok, článok či video, pričom odkaz v skutočnosti vedie na stránky, ktoré sa môžu pokúšať ukradnúť vaše informácie. Zakaždým si preto poriadne premyslite, na čo klikáte.

Nikdy nezadávajte heslo na stránkach, na ktoré ste boli presmerovaní z nedôveryhodného odkazu v e-maile alebo v četovej správe

Aj keby ste boli presvedčení o tom, že ide o dôveryhodné stránky, napríklad o vašu banku, radšej prejdite na dané stránky kliknutím na záložku alebo zadaním adresy priamo do prehliadača.

Neposielajte svoje heslo e-mailom a s nikým ho nezdieľajte

Heslá predstavujú kľúč k vašim účtom a službám online. V bežnom živote si tiež premyslíte, komu požičiate svoje kľúče. Legitímne webové stránky a služby nežiadajú o zasielanie hesiel e-mailom. Na žiadne žiadosti o poskytnutie hesiel k webovým stránkam preto neodpovedajte.

Keďže heslá sú veľmi dôležité, mali by ste si vždy dobre premyslieť, komu ich prezradíte. A to aj v prípade, ak ide o priateľov či rodinu. Zdieľaním hesiel s inými používateľmi sa zvyšuje pravdepodobnosť, že by mohol niekto váš účet zneužiť, pretože získa prístup k informáciám, ktoré si chcete nechať pre seba, alebo ho môže použiť spôsobom, ktorý neschvaľujete. Ak napríklad s niekým zdieľate heslo k e-mailu, tento človek si potom môže čítať vaše osobné e-maily, môže sa pokúsiť pomocou vášho účtu pristupovať k ostatným službám online, ktoré používate (napr. internetové bankovníctvo alebo webové stránky sociálnych sietí), alebo môže prostredníctvom tohto účtu ukradnúť vašu identitu. Navyše, ak s niekým zdieľate svoje heslo, musíte sa na túto osobu spoliehať aj v tom, že ho nikomu neprezradí – či už zámerne alebo omylom.

Ak sa zobrazí výzva, aby ste sa prihlásili online, postupujte obozretne

Všímajte si signály o pripojení k webovým stránkam.

Najprv sa v prehliadači pozrite na panel s adresou a skontrolujte, či adresa URL vyzerá reálne. Taktiež by ste sa mali uistiť, že webová adresa začína reťazcom https:// – znamená to, že pripojenie na webové stránky je šifrované a lepšie tak odoláva pokusom o sledovanie či svojvoľnú manipuláciu. Niektoré prehliadače zobrazujú na paneli s adresou vedľa reťazca https:// aj ikonu zámky. Touto formou zreteľne označujú, že je pripojenie šifrované a tým pádom je bezpečnejšie.

Nahlasujte podozrivé e-maily či snahy o podvod

Umožňuje to väčšina poskytovateľov e-mailových služieb vrátane služby Gmail. Nahlásením podozrivej správy v službe Gmail pomôžete zablokovať príslušného používateľa a zabrániť mu v odosielaní ďalších e-mailov. Nášmu tímu pre zneužívanie služieb tým navyše pomôžete zastaviť podobné útoky v budúcnosti.