Ako vám pomáhame chrániť sa pred podvodmi

Tak ako v skutočnom svete, aj na internete sa nachádzajú rôzni podvodníci. Spoločnosť Google zaviedla mnoho opatrení, ktoré vám môžu pomôcť v tom, aby ste sa nestali obeťou podvodu.

Zakázanie pochybných reklám (a pochybných inzerentov)

Na zobrazovanie reklám prostredníctvom nástrojov Google sa vzťahujú veľmi jasné pravidlá a nemôže ich zobrazovať hocikto. Pri navrhovaní našich pravidiel inzercie sme kládli dôraz na bezpečnosť používateľov. Nepovoľujeme napríklad reklamy na sťahovanie súborov so škodlivým softvérom, falošné produkty ani reklamy s nejasnými pravidlami fakturácie. Ak nájdeme podvodnú reklamu, zakážeme ju a danému inzerentovi okrem toho natrvalo zakážeme spolupracovať so spoločnosťou Google.

Prehľadné informácie o cenách

Internetoví útočníci zarábajú peniaze napríklad tak, že pomocou počítača alebo telefónu inej osoby vykonajú činnosť, za ktorú musí daná osoba zaplatiť a zločinec z nej má zisk. Jedným zo spôsobov je napríklad vytvorenie aplikácie, ktorá z cudzieho telefónu odošle textové správy alebo zavolá na spoplatnenú telefonickú linku s rozhovorom. Táto linka následne naúčtuje danej osobe poplatky, ktorých konečným príjemcom je tento podvodník.

Na telefónoch s Androidom si môžete zobraziť, aké akcie určitá aplikácia od vášho telefónu vyžaduje. Nájdete ich v službe Google Play v popise, ktorý je označený ako „Povolenia“. Tieto informácie si prečítajte skôr, ako si aplikáciu stiahnete, a na ich základe sa potom rozhodnite, či aplikáciu chcete. Môže sa napríklad stať, že sa chystáte stiahnuť aplikáciu s novými tónmi zvonenia a zistíte, že táto aplikácia môže uskutočňovať telefonické hovory vo vašom mene. Ak vám to pripadá podozrivé, aplikáciu neinštalujte.

Na nových zariadeniach s Androidom vás budeme informovať, keď sa aplikácia pokúsi odoslať SMS na telefónne číslo, za ktoré vám budú naúčtované dodatočné poplatky. Môžete si potom vybrať, či chcete danej aplikácii povoliť odoslanie správy alebo či ju chcete zablokovať.