Zabezpečenie hesiel

Heslá sú prvou obrannou líniou proti počítačovej kriminalite. Najdôležitejšie je zvoliť si silné heslá a pre každý z dôležitých účtov používať iné heslo. Taktiež sa odporúča heslá pravidelne aktualizovať. Na základe nasledujúcich odporúčaní si vytvorte silné heslá a uchovávajte ich v bezpečí.

V prípade každého zo svojich dôležitých účtov, ako je e-mailový účet alebo účet pre internetové bankovníctvo, používajte jedinečné heslo

Používať to isté heslo pre všetky svoje online účty je ako používať ten istý kľúč na vstup do domu, kancelárie aj auta – ak sa zlodej dostane k jednému kľúču, má prístup ku všetkému. Z tohto dôvodu nepoužívajte na prístup ku svojmu e-mailu alebo bankovému účtu také heslo, ktoré je určené pre online bulletin. Nie je to síce pohodlné, ale používanie väčšieho počtu hesiel je rozhodne bezpečnejšie.

Heslá je potrebné uchovávať na tajnom mieste, ktoré nie je ľahko viditeľné

Zapísať si heslo nemusí byť zlý nápad. Pokiaľ to však urobíte, nenechávajte papierik s heslom voľne prístupný a viditeľný na stole alebo na počítači.

Použitie dlhých hesiel obsahujúcich čísla, písmená a symboly

Čím je vaše heslo dlhšie, tým ťažšie sa dá uhádnuť. Preto používajte dlhé heslá, aby boli vaše informácie v bezpečí. Pridanie čísiel, symbolov alebo malých i veľkých písmen sťaží potenciálnym sliedičom a ďalším ľuďom uhádnuť či prelomiť vaše heslo. Nepoužívajte heslá ako „123456“ alebo „heslo“ a v heslách nepoužívajte verejne dostupné informácie, napríklad svoje telefónne číslo. Nie je to príliš originálne a už vôbec nie bezpečné!

Skúste použiť frázu, ktorú poznáte len vy

Jednou z možností je vymyslieť frázu, ktorú poznáte len vy, a ktorá súvisí s konkrétnymi webmi, vďaka čomu si ju ľahšie zapamätáte. Pri vytváraní hesla pre e-mail môžete začať vetou „Moji kamaráti Jozef a Jana mi každý deň posielajú jeden vtipný e-mail“ a postupne ju pomocou čísel a písmen pozmeniť. „MkJaJmkdp1ve“ je heslo s veľkým počtom variácií. Opakujte tento postup aj v prípade iných webov.

Nastavenie možností obnovenia hesla a ich pravidelná aktualizácia

Ak svoje heslo zabudnete alebo stratíte prístup k účtu, budete potrebovať možnosť jeho obnovenia. V prípade potreby obnovenia hesla vám mnoho služieb odošle e-mail na e-mailovú adresu na obnovenie účtu. Dbajte preto na to, aby bola e-mailová adresa na obnovenie účtu vždy aktuálna a aby ste k danému e-mailovému účtu mali neustále prístup.

Do svojho profilu v službe Gmail tiež môžete pridať telefónne číslo, na ktoré vám môžeme odoslať textovú správu s kódom na obnovenie hesla. Mať v účte číslo mobilného telefónu je jeden z najjednoduchších a pritom najspoľahlivejších spôsobov zabezpečenia účtu.

Poskytovatelia služieb môžu použiť telefónne číslo napríklad ako ochranný prvok proti niekomu, kto by chcel zabezpečenie vášho účtu prelomiť. A pokiaľ by ste stratili prístup k účtu, môže vám poskytovateľ odoslať na telefón verifikačný kód, pomocou ktorého sa do svojho účtu opäť dostanete. Pokiaľ poskytnete spoločnosti Google telefónne číslo na obnovenie účtu, neznamená to, že vás zaregistruje na odber reklám alebo vám bude častejšie volať s telemarketingovými ponukami.

Identifikácia prostredníctvom mobilného telefónu je bezpečnejšia metóda identifikácie ako pomocou e-mailovej adresy na obnovenie účtu alebo pomocou bezpečnostnej otázky. Telefón totiž na rozdiel od zvyšných dvoch metód fyzicky vlastníte.

Pokiaľ však telefónne číslo do svojho účtu pridať nechcete alebo nemôžete, množstvo webových stránok vás môže požiadať o to, aby ste si zvolili otázku na overenie vašej identity pre prípad, že heslo zabudnete. Ak vám služba dovoľuje vytvoriť si vlastnú otázku, skúste vymyslieť takú, na ktorú poznáte odpoveď len vy a nie je to niečo, čo ste zdieľali alebo o čom ste písali na sociálnych sieťach.

Snažte sa o to, aby bola vaša otázka jedinečná a pritom zapamätateľná (môžete využiť tipy uvedené vyššie), a aby odpoveď na ňu nevedel zadať správne nik iný, aj keby ju uhádol. Je veľmi dôležité, aby ste si túto odpoveď zapamätali. Ak ju zabudnete, môže sa stať, že sa už do svojho účtu nedostanete.

Bezpečnostné nástroje

Objavte päť najlepších bezpečnostných funkcií Google určených na zaistenie bezpečnosti vašej rodiny na internete.

Účty Google

Zvýšenie zabezpečenia účtu Google

Do svojho účtu Google môžete pridať ďalšiu vrstvu zabezpečenia povolením verifikácie v dvoch krokoch. Ak máte túto funkciu zapnutú, služba Google vám pošle na mobilný telefón prístupový kód v prípade, že sa niekto pokúsi prihlásiť do vášho účtu na neznámom počítači. To znamená, že potenciálny útočník sa nebude môcť prihlásiť do vášho účtu ani v prípade, že ukradne alebo uhádne vaše heslo, pretože nebude mať váš telefón. Teraz sa môžete chrániť niečím, čo viete (heslom), aj niečím, čo vlastníte (telefón).

Viac informácií

Kliknutím na meno alebo obrázok v pravom rohu prejdite do nastavení a potom kliknite na položku Účet.

V hornej časti kliknite na položku Zabezpečenie. V poli Heslo kliknite na položku Nastavenie vedľa textu Verifikácia v dvoch krokoch.

Následne sa zobrazia podrobné pokyny, ktoré vás prevedú procesom nastavenia.

Potom sa vrátite späť do nastavení verifikácie v dvoch krokoch. Skontrolujte nastavenia a pridajte záložné telefónne čísla.

Hotovo. Keď sa nabudúce prihlásite, dostanete správu SMS s verifikačným kódom.

Chrome

Prehliadanie webu v súkromí

Ak chcete prehliadať web v súkromí, môžete v prehliadači Chrome na svojom počítači, tablete alebo telefóne použiť režim inkognito. V režime inkognito sa otvorené stránky či stiahnuté súbory nezaznamenávajú do histórie prehliadania ani histórie sťahovania v prehliadači Chrome.

Viac informácií

Kliknite na paneli s nástrojmi prehliadača na Ponuku Chrome → kliknite na možnosť Nové okno inkognito.

Otvorí sa nové okno s ikonou inkognito v rohu. Ukončíte ho tak, že okno jednoducho zavriete.

Účty Google

Nastavenie účtu Google podľa vlastných potrieb

Na stránke nastavení účtu Google sú zobrazené služby a informácie, ktoré sú priradené k vášmu účtu Google. Môžete tu tiež zmeniť nastavenia zabezpečenia a ochrany osobných údajov.

Viac informácií

Kliknutím na meno alebo obrázok v pravom rohu prejdite do nastavení a potom kliknite na položku Účet.

Účty Google

Posielanie upozornení o výskyte vášho mena na webe

Sekcia Ja na webe vám pomôže zistiť, aké informácie sa ľuďom zobrazia, keď vás budú vyhľadávať na stránkach Google, a tiež vám pomôže tieto informácie spravovať. Môžete tu nastaviť službu Google Alerts a monitorovať, či sa o vás v online prostredí zobrazujú nejaké informácie. Sekcia vám tiež bude automaticky navrhovať hľadané výrazy, ktoré by ste mohli chcieť sledovať.

Viac informácií

Prihláste sa do účtu Google a prejdite do sekcie Ja na webe.

Kliknite na možnosť Spravovať webové upozornenia a potom kliknutím na červené tlačidlo vytvorte upozornenie.

V textovom poli sa zobrazí vaše meno. Kliknutím na textové pole si môžete zobraziť viac navrhovaných upozornení.

Ak chcete pridať upozornenie, kliknite na možnosť Pridať. Ak chcete upozornenie upraviť, kliknite na ikonu ceruzky. Ak ho chcete odstrániť, kliknite na ikonu koša.

V rozbaľovacom zozname Ako často vyberte frekvenciu upozornení.

Účty Google

Správa údajov uložených v účte Google

Služba Google Dashboard zobrazuje, čo máte uložené vo svojom účte Google a poskytuje prehľad o vašej nedávnej aktivite účtu. Z jedného centrálneho miesta si môžete poľahky zobraziť údaje a aktivitu či pristupovať k nastaveniam služieb, ako sú napríklad Blogger, Kalendár, Dokumenty, Google+ a ďalšie.

Viac informácií

Navštívte službu Dashboard, kde si môžete zobraziť súhrn údajov súvisiacich s vaším účtom Google a spravovať svoje osobné nastavenia.

Na tomto mieste si môžete zobraziť údaje uložené v účte Google a spravovať ich.

Zobraziť ďalšie bezpečnostné nástroje