Kontrola nastavení služby Gmail

Ak používate službu Gmail, pomocou nasledujúcich krokov zaistíte zabezpečenie svojho účtu.

Uistite sa, že vaše e-maily sa neposielajú ďalej ani sa nezdieľajú nežiadúcim spôsobom

Ak sa chcete uistiť, že váš e-mail sa odosiela správnym spôsobom, skontrolujte na karte Nastavenia pošty v službe Gmail nastavenia posielania ďalej a delegovania, ktoré umožňujú ostatným pristupovať do účtu.

Ak svoje heslo zabudnete, budete potrebovať možnosť jeho obnovenia

V prípade potreby obnovenia hesla vám služba Google môže odoslať e-mail na e-mailovú adresu na obnovenie účtu. Dbajte preto na to, aby bola e-mailová adresa na obnovenie účtu vždy aktuálna a aby ste mali k danému e-mailovému účtu prístup. Do svojho profilu v službe Gmail tiež môžete pridať telefónne číslo, na ktoré vám môžeme odoslať textovú správu s kódom na obnovenie hesla.

Mať v účte číslo mobilného telefónu je jeden z najjednoduchších a pritom najspoľahlivejších spôsobov zabezpečenia účtu. Spoločnosť Google môže napríklad pomocou telefónneho čísla zabrániť neoprávneným osobám, aby získali prístup do vášho účtu. Taktiež vám môže odoslať verifikačný kód, pomocou ktorého sa budete môcť dostať do svojho účtu, ak k nemu náhodou stratíte prístup. Pokiaľ poskytnete spoločnosti Google telefónne číslo na obnovenie účtu, neznamená to, že vás zaregistruje na odber reklám alebo vám bude častejšie volať s telemarketingovými ponukami.

Identifikácia prostredníctvom mobilného telefónu je bezpečnejšia metóda identifikácie ako pomocou e-mailovej adresy na obnovenie účtu alebo pomocou bezpečnostnej otázky. Telefón totiž na rozdiel od zvyšných dvoch metód fyzicky vlastníte.

Kontrolujte nezvyčajný prístup alebo aktivitu vo svojom účte

Pravidelne kontrolujte, či na účte nedošlo k neznámej alebo podozrivej aktivite. Kliknutím na odkaz „podrobnosti“ v dolnej časti stránky zobrazíte zoznam adries IP, z ktorých sa naposledy pristupovalo k vašej pošte, a príslušné polohy. Ak v účte nájdete podozrivú aktivitu, okamžite zmeňte svoje heslo a z účtu sa odhláste. Prečítajte si viac informácií o podozrivej aktivite v účte.

Pri prihlasovaní do služby Gmail by ste mali skontrolovať, či sa adresa začína predponou https:// (a nie iba predponou http://). Táto predpona označuje, že webové stránky sú šifrované a sú odolnejšie voči sledovaniu alebo manipulácii. Viac tipov pre službu Gmail nájdete v zozname úloh na zabezpečenie služby Gmail.

Nahlásenie obťažovania zo strany používateľa Gmailu

Ak narazíte na používateľa Gmailu, ktorý porušuje pravidlá tejto služby, prečítajte si odporúčaný ďalší postup.

Bezpečnostné nástroje

Objavte päť najlepších bezpečnostných funkcií Google určených na zaistenie bezpečnosti vašej rodiny na internete.

Účty Google

Zvýšenie zabezpečenia účtu Google

Do svojho účtu Google môžete pridať ďalšiu vrstvu zabezpečenia povolením verifikácie v dvoch krokoch. Ak máte túto funkciu zapnutú, služba Google vám pošle na mobilný telefón prístupový kód v prípade, že sa niekto pokúsi prihlásiť do vášho účtu na neznámom počítači. To znamená, že potenciálny útočník sa nebude môcť prihlásiť do vášho účtu ani v prípade, že ukradne alebo uhádne vaše heslo, pretože nebude mať váš telefón. Teraz sa môžete chrániť niečím, čo viete (heslom), aj niečím, čo vlastníte (telefón).

Viac informácií

Kliknutím na meno alebo obrázok v pravom rohu prejdite do nastavení a potom kliknite na položku Účet.

V hornej časti kliknite na položku Zabezpečenie. V poli Heslo kliknite na položku Nastavenie vedľa textu Verifikácia v dvoch krokoch.

Následne sa zobrazia podrobné pokyny, ktoré vás prevedú procesom nastavenia.

Potom sa vrátite späť do nastavení verifikácie v dvoch krokoch. Skontrolujte nastavenia a pridajte záložné telefónne čísla.

Hotovo. Keď sa nabudúce prihlásite, dostanete správu SMS s verifikačným kódom.

Chrome

Prehliadanie webu v súkromí

Ak chcete prehliadať web v súkromí, môžete v prehliadači Chrome na svojom počítači, tablete alebo telefóne použiť režim inkognito. V režime inkognito sa otvorené stránky či stiahnuté súbory nezaznamenávajú do histórie prehliadania ani histórie sťahovania v prehliadači Chrome.

Viac informácií

Kliknite na paneli s nástrojmi prehliadača na Ponuku Chrome → kliknite na možnosť Nové okno inkognito.

Otvorí sa nové okno s ikonou inkognito v rohu. Ukončíte ho tak, že okno jednoducho zavriete.

Účty Google

Nastavenie účtu Google podľa vlastných potrieb

Na stránke nastavení účtu Google sú zobrazené služby a informácie, ktoré sú priradené k vášmu účtu Google. Môžete tu tiež zmeniť nastavenia zabezpečenia a ochrany osobných údajov.

Viac informácií

Kliknutím na meno alebo obrázok v pravom rohu prejdite do nastavení a potom kliknite na položku Účet.

Účty Google

Posielanie upozornení o výskyte vášho mena na webe

Sekcia Ja na webe vám pomôže zistiť, aké informácie sa ľuďom zobrazia, keď vás budú vyhľadávať na stránkach Google, a tiež vám pomôže tieto informácie spravovať. Môžete tu nastaviť službu Google Alerts a monitorovať, či sa o vás v online prostredí zobrazujú nejaké informácie. Sekcia vám tiež bude automaticky navrhovať hľadané výrazy, ktoré by ste mohli chcieť sledovať.

Viac informácií

Prihláste sa do účtu Google a prejdite do sekcie Ja na webe.

Kliknite na možnosť Spravovať webové upozornenia a potom kliknutím na červené tlačidlo vytvorte upozornenie.

V textovom poli sa zobrazí vaše meno. Kliknutím na textové pole si môžete zobraziť viac navrhovaných upozornení.

Ak chcete pridať upozornenie, kliknite na možnosť Pridať. Ak chcete upozornenie upraviť, kliknite na ikonu ceruzky. Ak ho chcete odstrániť, kliknite na ikonu koša.

V rozbaľovacom zozname Ako často vyberte frekvenciu upozornení.

Účty Google

Správa údajov uložených v účte Google

Služba Google Dashboard zobrazuje, čo máte uložené vo svojom účte Google a poskytuje prehľad o vašej nedávnej aktivite účtu. Z jedného centrálneho miesta si môžete poľahky zobraziť údaje a aktivitu či pristupovať k nastaveniam služieb, ako sú napríklad Blogger, Kalendár, Dokumenty, Google+ a ďalšie.

Viac informácií

Navštívte službu Dashboard, kde si môžete zobraziť súhrn údajov súvisiacich s vaším účtom Google a spravovať svoje osobné nastavenia.

Na tomto mieste si môžete zobraziť údaje uložené v účte Google a spravovať ich.

Zobraziť ďalšie bezpečnostné nástroje