Vyhnite sa podvodom

Nie, v lotérii ste pravdepodobne nevyhrali. Prácou z domu nemôžete zarobiť toľko peňazí. A tá ponuka je pravdepodobne príliš dobrá na to, aby bola pravdivá.

Web môže byť skvelým miestom, no nie každý, kto je online, má dobré úmysly. Nižšie sú popísané tri jednoduché spôsoby, ako sa vyhnúť podvodníkom a zostať na webe v bezpečí:

Dajte si pozor na neznámych ľudí, ktorí vám ponúkajú darčeky

Ak dostanete správu, ktorá vám gratuluje k tomu, že ste milióntym návštevníkom stránky, ponúka vám tablet alebo inú cenu výmenou za vyplnenie dotazníka či prieskumu alebo propaguje rýchle a jednoduché spôsoby na zarobenie peňazí, prípadne nájdenie zamestnania („Zbohatnite rýchlo prácou z domu, stačia vám iba dve hodiny denne!“), ide pravdepodobne o podvod. Ak vám niekto povie, že ste niečo vyhrali a požiada vás o vyplnenie formulára s vašimi osobnými informáciami, odolajte pokušeniu a nevypĺňajte ho. Keď začnete do takéhoto formulára zadávať údaje, vaše informácie sa môžu odosielať podvodníkom aj v prípade, že nestlačíte tlačidlo Odoslať.

Ak dostanete správu od niekoho, koho poznáte, ale nezdá sa vám, že ju napísala daná osoba, mohlo sa stať, že účet vášho známeho bol napadnutý počítačovým podvodníkom a ten sa od vás pokúša vylákať nejaké peniaze alebo informácie. Preto si dávajte pozor a zvážte, či odpoviete. Jednou z bežných taktík je naliehavá žiadosť o zaslanie peňazí, ktorá tvrdí, že dotyčná osoba uviazla v cudzej krajine, okradli ju o peniaze aj telefón, takže sa jej ani nedá dovolať. Správa vás tiež môže vyzývať na kliknutie na odkaz k obrázku, článok či video, pričom odkaz v skutočnosti vedie na stránky, ktoré sa môžu pokúšať ukradnúť vaše informácie. Zakaždým si preto poriadne premyslite, na čo klikáte.

Overujte si informácie

Pri nakupovaní online si preverte informácie o predajcovi a dávajte si pozor na podozrivo nízke ceny rovnakým spôsobom, ako keby ste si kupovali niečo v miestnom obchode. Ponuky, ktoré sú až príliš dobré na to, aby boli pravdivé, vždy dôkladne preskúmajte. Nikto nechce, aby ho oklamali a predali mu falošný tovar. Ľudia ponúkajúci zadarmo či s 90-percentnou zľavou produkty alebo služby, ktoré sú za normálnych okolností drahé, majú pravdepodobne škodlivé úmysly. Ak používate službu Gmail, môže sa vám v hornej časti obrazovky s e-mailom zobraziť upozornenie na to, že tento e-mail môže byť podvodný. V takom prípade si dôkladne premyslite, či na daný e-mail odpoviete.

Dajte si pozor na podvody využívajúce značku Google. Spoločnosť Google neprevádzkuje lotériu. Za školenie nových zamestnancov neúčtujeme poplatky. Ak teda dostanete e-mail o tom, že si vás spoločnosť Google najala ako zamestnanca, no najskôr musíte zaplatiť poplatok za školenie, ide o podvod. Dajte si pozor na osoby, ktoré tvrdia, že predávajú autá pomocou služby Peňaženka Google. Prečítajte si viac informácií o rôznych podvodoch, ktoré používajú značku Google.

Ak máte podozrenie, neriskujte

Máte z nejakej reklamy zlý pocit? Dôverujte svojmu inštinktu! Neklikajte na reklamy ani nekupujte produkty na stránkach, ktoré nie sú bezpečné, skontrolované či dôveryhodné.

Mnoho platforiem na nákupy online prevádzkuje programy dôveryhodných obchodníkov alebo predajcov. Takýto predajcovia zvyčajne majú vo svojich profiloch viditeľné označenie. Prečítajte si príručku príslušnej platformy a uistite sa, že príslušné označenie alebo certifikát nie sú falošné. Ak platforma podobný program neponúka, orientujte sa podľa počtu recenzií daného predajcu a ich kvality.

Ak sa vám v službe Google zobrazila podvodná reklama alebo ste na takúto reklamu klikli, oznámte nám to, aby sme mohli podniknúť príslušné opatrenia.