Desať overených princípov

Toto „desatoro“ sme prvýkrát napísali ešte vtedy, keď bola spoločnosť Google veľmi mladá. Občas sa k tomuto zoznamu vrátime, aby sme si overili, či stále platí. Dúfame, že áno. Môžete nás však kontrolovať, či tieto princípy dodržiavame.

 1. Zamerať sa na používateľa a všetko ostatné príde automaticky

  Od začiatku sme sa zameriavali na poskytovanie čo najväčšieho komfortu používateľom. Či už navrhujeme nový internetový prehliadač, alebo nové vylepšenie vzhľadu domovskej stránky, viac ako na vlastné interné ciele a splnenie vlastných limitov dbáme na to, aby boli v konečnom dôsledku prínosné pre vás. Používateľské rozhranie našej domovskej stránky je prehľadné a jednoduché, a stránky sa načítavajú okamžite. S umiestnením vo výsledkoch vyhľadávania sa nikdy neobchoduje a inzercia ako taká nie je len jasne označená, ale aj ponúka relevantný obsah a nepôsobí rušivo. Myslíme si, že naše nové nástroje by mali fungovať natoľko dobre, aby ste nemuseli premýšľať nad tým, ako inak by sa dali navrhnúť.

 2. Najlepšie je robiť iba jednu vec, avšak naozaj, naozaj dobre

  Venujeme sa vyhľadávaniu. Máme jednu z najväčších výskumných skupín na svete zameranú výlučne na riešenie problémov súvisiacich s vyhľadávaním. Preto vieme, čo robíme dobre a ako by sme to mohli robiť lepšie. Vďaka neustálemu opakovaniu riešení zložitých problémov sme nadobudli schopnosť riešiť komplexné úlohy a neustále zdokonaľovať službu, vďaka ktorej je dnes hľadanie informácií pre milióny ľudí plynulé a rýchle. Túžba aj naďalej zlepšovať vyhľadávanie nám pomáha aplikovať nadobudnuté poznatky na nové produkty, napríklad služby Gmail a Mapy Google. Silu vyhľadávania by sme chceli vniesť do nových oblastí a umožniť používateľom využívať v živote viac z neustále sa zväčšujúceho množstva informácií.

 3. Rýchle je lepšie než pomalé

  Poznáme hodnotu vášho času a vieme, že keď na webe hľadáte odpoveď, chcete ju mať ihneď – a v tomto smere vám chceme vyhovieť. Sme pravdepodobne jedinou spoločnosťou na svete, ktorá si želá, aby ľudia opustili jej webové stránky čo najrýchlejšie. Zbavením sa nadbytočných bitov a bajtov z našich stránok a zvýšením efektivity pracovného prostredia sme už veľakrát prekonali svoje vlastné rekordy v rýchlosti načítania. Priemerný čas odpovede pri zobrazení výsledku vyhľadávania je teraz iba zlomok sekundy. Na rýchlosť myslíme pri každom novom produkte uvedenom na trh, či už ide o mobilnú aplikáciu alebo prehliadač Google Chrome, ktorý bol navrhnutý tak, aby bol dostatočne rýchly pre moderný web. A neustále pracujeme na tom, aby to všetko fungovalo ešte rýchlejšie.

 4. Demokracia na webe funguje

  Vyhľadávanie Google funguje vďaka tomu, že pri hodnotení obsahu vychádza z odkazov na webové stránky, ktoré uverejňujú milióny individuálnych používateľov. Dôležitosť webových stránok odhadujeme pomocou viac ako 200 signálov a množstva techník, vrátane nášho patentovaného algoritmu PageRank™ na analýzu toho, ktoré webové stránky boli inými stránkami na webe „zvolené“ za najlepšie zdroje informácií. Rozrastaním webu sa tento prístup zdokonaľuje, pretože každé nové webové stránky sú ďalším zdrojom informácií a ďalším hlasom na započítanie. Podobne vyvíjame aktivity aj v oblasti vývoja softvéru s otvoreným zdrojom, kde inovácia ide ruka v ruke s kolektívnym úsilím množstva programátorov.

 5. Odpoveď môžete potrebovať aj vtedy, keď práve nesedíte pri svojom stole

  Svet sa stáva čoraz mobilnejším: ľudia chcú, aby si k nim informácie našli cestu kdekoľvek sa práve nachádzajú a kedykoľvek ich potrebujú. Sme priekopníkmi v nových technológiách a ponúkame nové riešenia pre mobilné služby. Tieto ľuďom na celom svete pomáhajú vykonávať množstvo úloh prostredníctvom telefónu – od kontroly e-mailu a udalostí v kalendári až po prezeranie videí, nehovoriac o množstve rozličných spôsobov pristupovania k Vyhľadávaniu Google v telefóne. Veríme, že prostredníctvom bezplatnej mobilnej platformy Android s otvoreným zdrojom prinesieme mobilným používateľom kdekoľvek na svete viac inovácií. Android prináša otvorenosť, ktorá internet vyformovala do podoby mobilného sveta. Android neprináša úžitok len tým používateľom, ktorí majú širší výber a nadobudli nové skúsenosti pri práci s mobilom. Operátorom, výrobcom a vývojárom otvára nové možnosti príjmu.

 6. Peniaze možno zarobiť aj bez páchania zla

  Google je obchod. Príjem, ktorý generujeme, pochádza z ponuky technológie na vyhľadávanie spoločnostiam a z predaja inzercie zobrazenej na našich webových stránkach a iných stránkach na webe. Kvantá inzerentov po celom svete propagujú svoje produkty pomocou služby AdWords. Množstvo vlastníkov využíva na zobrazovanie reklám relevantných pre obsah na svojich webových stránkach náš program AdSense. Chceme prinášať úžitok všetkým našim používateľom bez ohľadu na to, či sú inzerentmi alebo nie. Pomáhajú nám to zaistiť nasledujúce princípy pre reklamné programy a postupy:

  • Pokiaľ nie sú reklamy relevantné vzhľadom na obsah stránok, nedovolíme, aby sa zobrazovali na stránkach s výsledkami vyhľadávania. Sme pevne presvedčení, že reklamy môžu poskytnúť užitočné informácie len v prípade, že sú relevantné vzhľadom na hľadaný obsah. Preto je možné, že pri určitých vyhľadávaniach sa nezobrazia vôbec žiadne reklamy.

  • Sme presvedčení, že inzercia môže byť efektívna aj bez toho, aby bola okázalá. Kontextové reklamy, ktoré prekážajú pri zobrazovaní požadovaného obsahu, pre nás nie sú prijateľné. Zistili sme, že textové reklamy, ktoré sú pre dotyčných používateľov relevantné, majú omnoho vyššiu mieru prekliknutia ako reklamy, ktoré sa zobrazujú náhodne. Ktorýkoľvek inzerent, či už malý alebo veľký, môže toto úzko zacielené médium využiť vo svoj prospech.

  • Inzercia na Googli je vždy jasne identifikovaná ako „Sponzorovaný odkaz“, takže nenarúša celistvosť našich výsledkov vyhľadávania. Nikdy nemanipulujeme s hodnoteniami s cieľom posunúť našich partnerov vo výsledkoch vyhľadávania vyššie a tiež sa u nás nedá zakúpiť lepšie hodnotenie PageRank. Používatelia našej objektivite dôverujú a žiadny krátkodobý zisk nie je pre nás dôvodom na narušenie ich dôvery.

 7. Vždy existuje viac informácií

  Po zaindexovaní väčšieho množstva stránok HTML na internete ako ktorákoľvek iná vyhľadávacia služba naši inžinieri obrátili pozornosť na informácie, ktoré predtým neboli tak ľahko dostupné. Niekedy bolo sprístupnenie týchto informácií len záležitosťou integrácie nových databáz do vyhľadávania, ako napríklad pridanie vyhľadávania telefónneho čísla a adresy či adresára firiem. Iné aktivity, ako napríklad pridanie možnosti hľadať v archívoch správ, patentoch, akademických časopisoch, miliardách obrázkov a miliónoch kníh, si vyžadovalo viac kreativity. Naši vedeckí pracovníci neprestávajú hľadať nové spôsoby, ako dostať informácie z celého sveta k ľuďom, ktorí ich hľadajú.

 8. Potreba informácií prekračuje všetky hranice

  Naša spoločnosť bola založená v Kalifornii, ale naším cieľom je uľahčovať prístup k informáciám celému svetu a vo všetkých jazykoch. S týmto cieľom sme zriadili pobočky vo viac ako 60 krajinách, prevádzkujeme viac ako 180 internetových domén a viac ako polovicu z celkového objemu výsledkov zobrazujeme používateľom žijúcim mimo Spojených štátov. Vyhľadávacie rozhranie Google ponúkame vo viac než 130 jazykoch a používateľom ponúkame možnosť obmedziť výsledky na obsah písaný v ich vlastnom jazyku. Naším cieľom je poskytovať aj ostatné aplikácie a produkty v čo najväčšom počte jazykov a prístupných formátov. Pomocou našich prekladateľských nástrojov môžu ľudia objaviť obsah napísaný na opačnej strane sveta v jazyku, ktorý neovládajú. S týmito nástrojmi a pomocou dobrovoľníckych prekladateľov sme dokázali výrazne zlepšiť rôznorodosť aj kvalitu služieb, ktoré môžeme ponúknuť aj v tých najodľahlejších kútoch sveta.

 9. Môžete sa správať seriózne aj bez toho, aby ste nosili oblek

  Zakladatelia Google svoju spoločnosť vybudovali na myšlienke, že práca by mala prinášať výzvy, ktoré majú byť zdrojom zábavy. Veľké veci sa podľa nás zrodia ľahšie v správnej firemnej kultúre, ktorá sa však nedá dosiahnuť len lávovými lampami a veľkými gumenými loptami. K nášmu celkovému úspechu prispieva aj dôraz na prínos tímu a pýcha na výsledky jednotlivcov. Naša dobrá povesť závisí od našich zamestnancov – energických, zanietených ľudí s rôznym pozadím, ktorí pristupujú kreatívne nielen k práci, ale aj k zábave a životu. Pracovná atmosféra síce môže byť uvoľnená, ale ak pri káve, tímovej porade či v telocvični dostaneme nový nápad, okamžite sa oň podelíme, otestujeme ho a závratnou rýchlosťou ho uvedieme do praxe. Práve tieto nápady môžu byť odrazovým mostíkom pre nový projekt, na ktorý čakajú používatelia na celom svete.

 10. Skvelé nie je dosť dobré

  Byť skvelými je pre nás iba začiatok cesty, nie cieľová stanica. Sami si zadávame ciele, ktoré zatiaľ nemôžeme dosiahnuť. Vieme totiž, že takýmto spôsobom sa pri ich napĺňaní dostaneme ďalej, ako sme pôvodne očakávali. Inovácia a opakovanie nám slúžia na zdokonalenie už fungujúcich vecí nečakanými spôsobmi. Keď napríklad jeden z našich inžinierov videl, že vyhľadávanie funguje spoľahlivo pri správne napísaných slovách, začal rozmýšľať nad tým, ako by to dokázalo s preklepmi. To ho doviedlo k vytvoreniu intuitívnej a užitočnejšej kontroly pravopisu.

  Aj keď neviete, čo presne hľadáte, nájdenie odpovede na webe je náš problém, nie váš. Snažíme sa predvídať potreby, ktoré naše globálne publikum ešte ani nevyslovilo, a následne ich plniť pomocou produktov a služieb, ktoré nastavujú nové štandardy. Po uvedení Gmailu na trh mala táto služba viac úložného priestoru ako ktorákoľvek iná v tej dobe. Dnešnému používateľovi sa takáto ponuka zdá samozrejmá, pretože dnes máme na e-mailový ukladací priestor nové štandardy. Neustále vyhľadávame presne tento druh zmien a stále hľadáme nové oblasti, ktoré by sme mohli významne ovplyvniť. Naša nikdy nekončiaca nespokojnosť s momentálnym stavom vecí je totiž hybnou silou všetkých našich aktivít.

Ochrana osobných údajov

Naše pravidlá ochrany osobných údajov, nástroje a informácie o správe informácií v službách Google.

Viac

Zabezpečenie

Náš prístup k zabezpečeniu a informácie o tom, ako nahlásiť bezpečnostný problém.

Viac

Princípy softvéru

Náš postoj k podvodnému internetovému softvéru.

Viac

Pravidlá týkajúce sa neželaného softvéru

Naše kritéria pre používateľsky prívetivý softvér na webe.

Viac

Dodávateľský reťazec

Náš záväzok k zodpovednej výrobe.

Viac