Cieľom spoločnosti Google je organizovať informácie z celého sveta a sprístupniť ich širokej verejnosti

Naša spoločnosť je relatívne mladá, ale má toho už veľa za sebou. Od svojho založenia v roku 1998 sa spoločnosť Google rozrástla natoľko, že dokáže poskytovať svoje služby miliónom ľudí z celého sveta.

Stretnutie Larryho a Sergeya

Zakladatelia Larry Page a Sergey Brin sa stretli na Stanfordskej univerzite v roku 1995. V roku 1996 vybudovali vyhľadávací nástroj (pôvodne nazývaný BackRub), ktorý používal odkazy na stanovenie dôležitosti jednotlivých webových stránok.

Google Inc.

Zakladatelia Larry a Sergey nazvali svoj vytvorený vyhľadávací nástroj Google. Išlo o slovnú hračku so slovom „googol“, ktoré je matematický pojem pre číslo 1 nasledované 100 nulami. Spoločnosť Google Inc. vznikla v roku 1998, keď spoluzakladateľ spoločnosti Sun, Andy Bechtolsheim, vypísal šek na 100 000 USD pre túto entitu, ktorá dovtedy neexistovala.

Mimo kancelárie

Cieľom prvého sviatočného loga Google v roku 1998 bolo informovať návštevníkov domovskej stránky, že zakladatelia spoločnosti Google sú offline a išli na festival Burning Man do Nevady. Teraz sviatočné logá vytvára špeciálny tím. Na domovských stránkach po celom svete sme zobrazili už viac ako 2 000 rôznych sviatočných log.

Vlastné reklamy

V roku 2000 sme predstavili službu AdWords, samoobslužný program na vytváranie online reklamných kampaní. Naše riešenia pre inzerciu, ktoré zahŕňajú grafické reklamy, videoreklamy, reklamy pre mobilné zariadenia a jednoduché textové reklamy, ktoré sme predstavili pred viac než desiatimi rokmi, dnes pomáhajú rásť a napredovať tisíckam firiem.

Gmail: nie je to vtip

1. apríla v roku 2004 sme spustili službu Gmail. Náš prístup k e-mailovým službám zahŕňa funkcie ako rýchle vyhľadávanie, obrovské množstvo ukladacieho priestoru a zobrazovanie správ vo vláknach.

Vstup na burzu

18. augusta 2004 sa na Wall Street uskutočnila prvá verejná ponuka 19 605 052 kmeňových akcií triedy A.

Poloha, poloha, poloha

V roku 2004 sme odkúpili spoločnosť Keyhole ponúkajúcu digitálne mapovanie a v roku 2005 sme spustili služby Mapy Google a Google Earth. Služba Mapy v súčasnosti obsahuje funkcie ako aktuálne informácie o doprave, trasy verejnej dopravy a snímky na úrovni ulíc. Aplikácia Earth vám zase umožňuje preskúmať dno oceánov a povrch Mesiaca.

Vysielajte sa

V roku 2006 sme kúpili stránky YouTube zamerané na zdieľanie videa online. V súčasnosti sa na tieto stránky každú minútu odovzdá 500 hodín videa. Úplne to zmenilo charakter videí o zvieratkách, amatérskej žurnalistiky, politických kandidatúr a záberov dvojitej dúhy.

Príchod malého zeleného robota

Počas šírenia dohadov o zariadení „Gphone“ sme v roku 2007 oznámili spustenie systému Android, otvorenej platformy pre mobilné zariadenia, a založili asociáciu Open Handset Alliance.

Celosvetovo preslávený komiks

Informácie o prehliadači Google Chrome sa začali šíriť už deň pred jeho plánovaným spustením. Dôvodom bolo predčasné doručenie komiksu, ktorý nový prehliadač s otvoreným zdrojom predstavoval. Oficiálne sme ho spustili 2. septembra 2008.

Generálny riaditeľ a predseda

Larry Page, pôvodný generálny riaditeľ spoločnosti Google až do roku 2001, sa ním stal opäť v apríli 2011. Eric Schmidt, ktorý je teraz výkonným predsedom, zastával túto pozíciu po dobu 10 rokov.

Google+

V júni 2011 sme predstavili projekt Google+, ktorého cieľom bolo priniesť na internet všetky aspekty medziľudskej komunikácie a vylepšiť všetky služby Google zahrnutím ľudí, ich vzťahov a záujmov.

Podrobná história spoločnosti Google

Fakty o spoločnosti Google

 • Založená
  1998
 • Zakladatelia
  Larry Page a Sergey Brin
 • Zápis do obchodného registra
  4. september 1998
 • Prvá verejná ponuka akcií (NASDAQ)
  19. august 2004
 • Hlavné sídlo
  1600 Amphitheatre Parkway
  Mountain View
  CA 94043